Znaczenie konserwacji klap przeciwpożarowych...
Klapy przeciwpożarowe, podobnie jak drzwi i bramy, stanowią elementy zamknięć przeciwpożarowych. Montuje się je w miejscach, gdzie systemy wentylacji pożarowej przechodzą przez ściany i sufity, tworząc granice stref pożarowych. W razie pożaru klapy automatycznie zamykają kanały wentylacyjne, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia i dymu poprzez systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. Dzięki temu chronione są zarówno ludzie, jak i budynki.
Regularna konserwacja klap przeciwpożarowych
Klapy przeciwpożarowe wymagają regularnych kontroli w celu zapewnienia ich prawidłowego działania. Konieczność ta wynika z przepisów budowlanych oraz norm bezpieczeństwa i higieny pracy. Sposób i terminy konserwacji określają normy takie jak DIN EN 13306, DIN 31051, DIN EN 12599 oraz DIN EN 15423. Dodatkowo obowiązują przepisy testowe krajów związkowych dotyczące badania klap przeciwpożarowych.
Zgodnie z przepisami, działanie klap przeciwpożarowych należy sprawdzić podczas odbioru instalacji wentylacyjnej, a następnie co najmniej co sześć miesięcy. Jeśli podczas dwóch kolejnych przeglądów nie stwierdzono żadnych usterek, przeglądy te można ograniczyć do raz w roku. Oprócz wymogów prawnych, konieczne jest przestrzeganie specyfikacji producenta oraz warunków panujących w danym zakładzie (VDMA 24000).
Możliwa częstsza konserwacja klap przeciwpożarowych
W niektórych przypadkach, na przykład gdy klapy są zainstalowane w zapylonych miejscach, konieczne mogą być częstsze przeglądy i konserwacja. Tylko w ten sposób można zagwarantować ich skuteczność w specjalnych środowiskach. Regularne testy funkcjonalne są obowiązkiem operatorów lub właścicieli systemów wentylacyjnych, ale także pracodawcy są odpowiedzialni za konserwację klap przeciwpożarowych w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawcy mogą zlecić to zadanie kompetentnym usługodawcom, takim jak CWS Fire Safety. Eksperci z CWS posiadają certyfikaty na systemy znanych producentów, co pozwala im nie tylko profesjonalnie zajmować się klapami przeciwpożarowymi, ale także przypominać o terminach kolejnych konserwacji.
Szczegółowa konserwacja klap przeciwpożarowych: Siedem ważnych kroków dla bezpieczeństwa
Wymagania dotyczące konserwacji klap przeciwpożarowych zależą od ich konstrukcji. Istnieją klapy przeciwpożarowe bezobsługowe oraz takie, które wymagają regularnej konserwacji. Szczegółowe informacje na temat wymaganych prac konserwacyjnych znajdują się w dokumentach atestacyjnych. Zwykle konserwacja klap przeciwpożarowych obejmuje następujące kroki:
- Sprawdzanie i wymiana uszczelek
- Usuwanie zabrudzeń i uszkodzeń korozyjnych (wewnątrz i na zewnątrz)
- Dosmarowywanie łożysk
- Ręczne sterowanie mechanicznym mechanizmem zamykania
- Wymiana złącza topikowego (w razie potrzeby)
- Sprawdzenie elementów wykonawczych, sterujących i sygnalizacyjnych klap przeciwpożarowych z funkcją elektrycznego zamykania
- Sprawdzenie elementów wykonawczych klap przeciwpożarowych z funkcją pneumatycznego zamykania
- Dodatkowo, konieczne jest przeprowadzenie testu funkcjonalnego w celu weryfikacji poprawności działania.
Konserwacja klap przeciwpożarowych odbywa się zgodnie z ustalonymi terminami, tak jak przegląd funkcjonalny. Dział obsługi klienta CWS dokumentuje wykonane prace w książce konserwacji lub książce konserwacji klap przeciwpożarowych. Na życzenie możliwe jest również prowadzenie cyfrowego zapisu obu tych dokumentów. Do klap przeciwpożarowych dołączana jest karta konserwacji zgodnie z przepisami, zawierająca informacje o firmie wykonującej prace oraz terminie kolejnego przeglądu.
Bezobsługowa klapa przeciwpożarowa: Kontrola nadal konieczna!
Chociaż bezobsługowe klapy przeciwpożarowe wymagają mniej konserwacji, ich otwieranie i zamykanie powinno być sprawdzane raz w miesiącu, a wyniki te należy odnotowywać w dzienniku. Klapy przeciwpożarowe uznaje się za bezobsługowe, jeżeli:
- Nie są wyzwalane przez złącze topliwe, ale termoelektrycznie
- Można je sprawdzić pod kątem skuteczności za pomocą pilota
- Ich ruchome części są osłonięte
Klapy przeciwpożarowe zainstalowane przed 1974 rokiem stanowią szczególny przypadek, ponieważ w ich zezwoleniach nadzoru budowlanego zazwyczaj brakuje informacji na temat konserwacji. Podstawowa zasada dotycząca tych starych klap głosi, że należy je sprawdzać raz w roku. Po przeprowadzeniu kontroli operator systemu wentylacyjnego otrzymuje certyfikat, który powinien być zachowany.